Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Identita občana a její využití pro přihlášení k IS eRecept

Identita každého občana České republiky je tvořena sadou údajů, které jsou uloženy v základním registru obyvatel.

Podobně jako na občanském průkazu, který má člověk v peněžence, se elektronickou identitou může bezpečně prokázat online. Identita občana se dříve označovala jako eidentita.cz, nebo také Národní bod, či NIA.

Identita občana slouží pro bezpečné a jednoduché přihlašování do různých portálů státní a veřejné správy. Zahrnuje například Mobilní klíč eGovernmentu, NIA ID, bankovní identitu i jiné identifikační prostředky, kterými při přihlášení spolehlivě prokážete svoji totožnost. Kompletní seznam identifikačních prostředků elektronické identity občana naleznete ZDE.

Pokud chcete využívat elektronické služby státní či veřejné správy, musíte se k nim přihlásit způsobem, který tato služba umožní. Prostředky pro identifikaci mají dle Evropského nařízení eIDAS  tři úrovně záruky (důvěry). Nejvyšší úroveň důvěry splňuje např. občanský průkaz s čipem, který je vydávaný od 1.7.2018. Na střední úrovni důvěry je například přihlášení uživatelským účtem národní identitní autority (jméno, heslo, SMS kód). Na nízké úrovni důvěry je např. přihlášení jménem a heslem.

Identitu občana lze využívat pro přihlášení do aplikací pro profesionály (lékař, lékárník, jiný nelékařský zdravotnický pracovník, pracovník výdejny).

Identitu občana musí vždy použít občan pro přihlášení do aplikace pro pacienty.

Identitu občana lze využít i pro přihlášení do lékařských, nemocničních, lékárenských i obdobných software, které jsou využívány pro komunikaci se systémem eRecept.

Návod k přeshraničnímu výdeji ve webové aplikaci pro profesionály naleznete ZDE.