Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Microsoft ukončuje podporu dvou velkých verzí OS Windows

Dne 10.1.2023 byla ze strany výrobce, firmy Microsoft, ukončena oficiální podpora OS Windows 7 a Windows 8.1. pro všechny uživatele. Od tohoto data jsou ukončeny veškeré aktualizace včetně bezpečnostních aktualizací.

 

 

Systém

Ukončení podpory pro firemní uživatele

Ukončení podpory pro soukromé uživatele

Windows 7

10. ledna 2023

10. ledna 2020

Windows 8.1

10. ledna 2023

10. ledna 2023

Uživatelé, kteří ještě systém Windows 8.1 používají, mohou na modernější verzi přejít zcela zdarma.

Nejprve využijete bezplatný upgrade z Windows 8.1 na Windows 10. V praxi to lze provést pomocí nástroje, jako je například Windows 10 Update Assistant nebo Media Creation Tool (Nástroj pro vytváření médií). Nezapomeňte si nejprve vytvořit zálohu. Poté, chcete-li, můžete provést bezplatnou aktualizaci Windows 10 na Windows 11. Zde ale může nastat omezení z hlediska nedostatečného hardwaru, Windows 11 mají své nemalé požadavky.

Uživatelé, kteří stále setrvávají u Windows 7, mohou bezplatně přejít na Windows 10. I v případě tohoto letitého systému se aktualizace podaří pomocí nástrojů Windows 10 Update Assistant nebo Media Creation Tool (Nástroj na vytváření médií). Co se týče Windows 10, tato verze bude podporována až do října 2025.

Z důvodů ukončení podpory OS Windows 7 a Windows 8.1 ze strany výrobce a z důvodu, že systém eRecept je kritickým systémem státu, nedoporučuje SÚKL používat systém eRecept na těchto operačních systémech. SÚKL negarantuje výrobcům koncových systémů ani koncovým uživatelům správnou funkčnost na těchto operačních systémech.