Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Na MZČR proběhla tisková konference, na které bylo společně se SÚKL představeno zavedení nových funkcionalit eReceptu

Státní ústav pro kontrolu léčiv na tiskové konferenci MZČR představil nové funkcionality eReceptu, které pomohou ještě lépe chránit zdraví a zvýšit bezpečnost léčby pacientů. Jednou z těchto novinek bude elektronická evidence provedeného očkování, další pak elektronický poukaz na zdravotnické prostředky, který umožní i nákup předepsaných prostředků přes internet. Nově bude také elektronicky vystavován tzv. recept s modrým pruhem.

Jako jeden z hlavních výstupů tiskové konference zazněly časové milníky nasazení jednotlivých služeb.

Elektronická evidence záznamů o očkování (eOčkování)

SÚKL na produkční prostředí nasadí úpravy eReceptu pro eOčkování podle plánu 1. prosince 2021. Od té doby bude zároveň plně funkční i evidence souhlasů a nesouhlasů v souvislosti nahlížením na záznamy o očkování. 

Termín spuštění povinného zaznamenávání očkování do systému eRecept je stanoven na 1. leden 2022 navíc se šestiměsíčním bezsankčním obdobím.

Nicméně pokud dojde ze strany lékaře k zápisu očkování již po 1. prosinci 2021, není to problém, neboť i po 1. lednu 2022 bude umožněno zaznamenávat očkování zpětně.

Tento harmonogram a bezsankční období bylo ze strany Ministerstva zdravotnictví zvoleno primárně pro bezstresové zapojení lékařů do nového modulu a dostatek času na zavedení této změny do praxe.

ePoukaz na zdravotnické prostředky

Elektronický poukaz na zdravotnické prostředky, který umožní i nákup předepsaných prostředků přes internet, bude spuštěn od 1. března 2022. Tato nová služba ePoukazu se bude týkat veškerých typů poukazů a bude nepovinná.

eRecepty s modrým pruhem

Povinné bude naopak od 1. ledna 2022 vystavování elektronických receptů na léčivé přípravky s obsahem vysoce návykových látek, které dosud bylo možné předepsat pouze na listinný recept s modrým pruhem. Od 1. ledna 2022 však lékař naopak musí vystavit eRecept s příznakem „modrý pruh“.

Aktualizace 2. 2. 2022: SÚKL připravil ePoukaz ke spuštění od 1. března 2022, vzhledem k absenci vyhlášky bude však zahájení provozu odloženo.

Aktualizace 28. 3. 2022: V souladu se Sdělením 54/2022 Sb., o zprovoznění centrálního úložiště elektronických poukazů, ze dne 8. března 2022, bude ePoukaz spuštěn od 1. května 2022.

Kompletní tiskovou zprávu MZČR naleznete ZDE.

Kompletní tiskovou zprávu SÚKL naleznete ZDE.